Většina českých dospívajících přijde do styku s alkoholem poprvé s rodiči, kteří mají „ochutnávku“ pod kontrolou. Party kamarádů jsou v tomto případě druhotné. To je relativně pozitivní jev.
Uvědomte si, jaký příklad svým dětem dáváte. Všichni dospívající dají raději na vzory než na logické argumenty. Zamyslete se, jestli jste vašim dětem dobrým vzorem.
Rodič přijde domů, svěří se s neúspěchem a jako první sáhne po lahvi alkoholu. V lepším případě začne s flaškou v ruce hledat řešení situace, v horším zůstane u stále lítostivějších výlevů.
Nepříjemnost s partnerem otevřeně proberte u stolu, zkuste s jasnou hlavou vymyslet, co dál. Dospívající by si měl zafixovat, že problémy se především řeší, neutápíme se v nich.
Pořádá se rodinná slavnost a hlavním zájmem zúčastněných je, co se na ní bude pít. Všichni se těší, jak se pořádně „setnou“.
V naší kultuře k oslavě neodmyslitelně patří i dobré pití, ale jen jako doplněk. Zdůrazňujte ostatní body oslavy jako veselé rodinné historky, setkání s blízkými, které jste dlouho neviděli apod.
Narozeniny, svátky, výročí, Vánoce… V každé rodině se slaví mnohokrát do roka a vybrat vhodný dárek nebývá snadné. Většina z nás proto na vymýšlení rezignovala a běžně dává obligátní „flašku“. Však ona se vypije…
Lahev jako univerzální dárek vhodný pro každého z mladistvých jen posiluje pozitivní vztah k alkoholu, který stojí v podstatě nad vším ostatním. Učte je zapojit představivost a vtip – vymýšlení netradičního dárku bude větší zábava.