Proč se alkoholu za volantem vyhýbat

 

Riziko úmrtí za volantem je pro řidiče s alkoholem v krvi minimálně jedenáctkrát vyšší, než pro řidiče, který alkohol nepožil. S alkoholem roste seběvědomí a mnohý řidič pod jeho vlivem vlastní řidičské umění přecení.Takový řidič má tendenci riskovat, neodhaduje správně vzdálenost a dělá mu problém rozeznat pohybující se světla. Ač si říká motorista, je pod vlivem alkoholu nemotorný a hlavně, má zpomalené reakce.

Už v malém množství jsou patrné zpomalovací účinky alkoholu na rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek a rozhodování. Podle Centra dopravního výzkumu potřebuje střízlivý řidič na reakci při nepředvídatelné okolnosti za volantem dvě vteřiny. Vteřinu na to, aby si uvědomil, co se děje, a další vteřinu na to, aby vhodným způsobem zareagoval.

 

Pocet_nehod_zavinenych_pod_vlivem_alkoholu

 

Alkohol pokřivuje člověku schopnost vnímání a sebekontroly a několikanásobně prodlužuje reakční dobu!

Při 50 km rychlosti je brzdná dráha 14 metrů. A to hovoříme o suché vozovce. Každá vteřina navíc prodlužuje brzdnou dráhu o dalších 14 metrů, což je v případě střetu s chodcem či jiným dopravním prostředkem vzdálenost smrtelně nebezpečná.

 

15_b-7

 

Pozor, už po dvou pivech dochází ke znatelnému prodloužení reakční doby. Zhoršuje se prostorové vidění, zužuje se zorné pole a snižuje pozornost. S hladinou alkoholu nad 0,5 promile se pravděpodobnost havárie zvyšuje až 130krát proti střízlivému stavu.

Neriskujte! Ještě půl hodiny po té, co si dáte jedno pivo, je obvyklá hladina alkoholu v krvi zhruba 0,5 promile, u žen se alkohol z krve odbourává ještě pomaleji.

Rychlost odbourávání alkoholu přitom nezáleží jen na pohlaví, ale také na tom, zda je člověk unavený, hladový, nevyspalý, nemocný atd. To vše dobu odbourávání prodlužuje.

 

Jak_dlouho_nesmi_muz_za_volant

 

Velkým nebezpečím je rovněž tzv. zbytkový alkohol. Mnoho lidí si myslí, že se po prohýřeném večeru vyspí a pak s klidným svědomím usednou za volant. Neuvědomují si, že v krvi mají ještě
zbytkový alkohol. S delší dobou potřebnou pro odbourání alkoholu musí počítat především ženy a potom lidé vyššího věku, lidé trpící některým z onemocnění jater či uživatelé některých druhů léků.

Co z toho plyne? Po pátečním večírku s několika pivy a panáky, raději celou sobotu nesedejte za volant.