Legislativa v ČR a EU

Současná právní úprava v České republice je ve vztahu k řízení pod vlivem alkoholu striktní.
Uplatňuje se nulová tolerance alkoholu!

Pokud policie u řidiče motorového vozidla (nebo u cyklisty či jezdce na zvířeti) zjistí přítomnost alkoholu v dechu, okamžitě jedná. Když je obsah alkoholu do 0,5 promile, je to přestupek, který bude potrestán tučnou pokutou (až 20 000 korun) a odebráním až sedmi bodů v bodovém systému řidičů.

V případě, že je obsah alkoholu vyšší než 0,5 promile, bude řidič vyzván k odběru krve na stanovení obsahu alkoholu. Pokud se potvrdí přítomnost alkoholu v krvi, řidič přijde o body, zaplatí ještě vyšší pokutu i veškeré lékařské úkony.

Jestliže je obsah alkoholu vyšší než jedno promile, odebere mu policie řidičský průkaz na dobu až dvou let a vyměří pokutu až do 50 000 korun.

Pokud řidič odmítne odběr krve, považuje se to za potvrzení řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu se všemi právními důsledky.

Striktní zákaz alkoholu za volantem platí v jedenácti zemích Evropy. Kromě Česka také na Slovensku, v Albánii, Bělorusku, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.

Striktni_zakaz_v_Evrope

Jaké jsou limity jinde? V evropských zemích se nejčastěji toleruje hranice 0,5 promile. V těchto zemích si můžete dát skleničku vína po obědě a vyrazit autem na schůzku. Ve Velké Británii nebo v Lucembursku vám dovolí dvě skleničky vína, ale když přidáte třetí a nadýcháte přes povolený limit 0,8 promile, hrozí vám pokuta v přepočtu přes 200 000 korun a půl roku vězení. Ještě tvrdší sankce jsouve Skandinávii.