Kdy se to nedoporučuje

Existují situace, kdy popíjení alkoholu sice zákonem zakázané není, ale přesto bychom mu měli odolat.

Těhotenství

Alkohol je ve vstřebávání nemilosrdný a matčina krev dodá přes placentu miminku téměř stejně koncentrovanou dávku, jakou vypila sama matka. Jediný rozdíl je v době odbourávání, což miminku trvá až dvakrát déle, protože jeho játra ještě nejsou plně vyvinutá. Pravidelným popíjením zvyšujeme šance, že našeho potomka budou v budoucnosti trápit problémy s mluvením, učením, udržením pozornosti nebo hyperaktivitou.

Léky

Pokud jsme nemocní a bereme nějaké léky, je dobré alkohol vynechat úplně. Lékaři
a lékárníci to sice znova a znova připomínají, upozorňují nás i příbalové letáky, ale přesto to mnozí z nás stále podceňují, i když rizika jsou vážná. Například v kombinaci s antibiotiky způsobuje alkohol cirhózu jater.  Při užívání antidepresiv může nahodile prohlubovat i tlumit depresi, takže náš psychiatr pak těžko hledá skutečně léčebné dávkování. Nebezpečné je taky pití na látky obsahující paracetamol (paralen nebo panadol), protože pak se přetěžují játra a vystavujeme se riziku jejich selhání.

Skrytý démon

Pokud máme s alkoholem neblahé až hororové zkušenosti, které se pravidelně opakují, měli bychom se naučit včas zarazit. Někdo může trpět nulovou tolerancí k alkoholu,
a i když si dá jen jednu skleničku, bude mu vždycky strašně špatně. Někdo zase ví, že se po panácích vysvléká, čehož druhý den vždycky lituje. Někdo zjistí, že když se napije
na „blbou náladu“, dopadne to těžkou několikadenní depresí. Podle Einsteinovi definice hlouposti je za blbce ten, kdo očekává od stejného způsobu řešení jiné výsledky… takže když už víme dopředu, že to nedopadne dobře, neměli bychom to možná ani pokoušet.