Jak to funguje

Na zdraví

Už v malých dávkách alkohol přivozuje pocit uvolnění a drobné euforie, člověk se zdá být veselejší, snadněji se sbližuje, i některé palčivé problémy se mohou zdát snesitelnější… Neplatí to ale pro všechny, účinky se mohou hodně rozdivočet v závislosti na tom, kolik – čeho – kdo vypil.

Trocha biologie

Když si dáme drink, alkohol se začne vstřebávat do organismu přes trávicí soustavu – něco málo se vstřebá už v ústech, ale většina až v tenkém střevě, přesto se tak může dít už několik minut po vypití. Cévní soustavou se pak rozváží po celém těle, dostane se
do srdce, mozku, svalů a ostatních tkání.  Naše tělo neumí alkohol ukládat, takže jakmile se objeví v krvi, nastupují játra, která zajistí jeho odbourání dvoustupňovým procesem oxidace, a zvládnou tak rozložit až 95% alkoholu z našeho drinku. Zbytek si najde cestu ven tradičním způsobem na toaletě.

Trocha matematiky

Jednoduchým testem z dechu, krvi nebo moče můžeme zjišťovat tzv. hladinu alkoholu v krvi. Stejný drink ale může dosáhnout u různých lidí různých výsledků, záleží totiž na tom, kolik vážíme, jak rychle se nám alkohol vstřebává a jak rychle nám pracují játra. Zjednodušeně se dá říct, že za 1 hodinu odbouráme asi 0,15 promile, takže na láhev vína s předpokládaným „výkonem“ 2,2 promile na osobu to vyjde zhruba na 13 hodin, ale drobná 50kg žena na to bude mít jiný názor…

Mozek na párty

mladistvy-co-je-dobre-znat-3

Jakmile se alkohol dostane do nervové soustavy, vybírá si receptory, které nám právě přináší pocity pohody a relaxace… a té dobré zábavy, kterou tak trochu očekáváme. Pokud ale příliš rychle dorazí další zásilka, obsazené receptory nasměřují nový alkohol do centrální nervové soustavy a oblasti mozečku, což znamená, že v lepším případě se dostaví pocit útlumu, v horším případě pocit deprese, nebo naopak se odjistí agresivní chování bez hranic a pravidel. Mozeček má mimo jiné na starosti koordinaci našich pohybů, takže se nemůžeme divit, že když on se dostane na párty, tak my se z ní budeme plazit, nebo prostě budeme muset počkat, než játra udělají svojí práci a on se zase vrátí ke svým povinnostem.