Doporučené množství

Světová zdravotnická organizace (WHO) zpracovala na základě četných studií doporučení pro tzv. zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů. Pro tyto účely zavedla „standardní jednotku“ měření, kdy jedna taková představuje přibližně 10g čistého alkoholu v drinku. V závislosti na velikosti a síle našeho drinku to průměrně vychází následovně:

 

tabulka-doporucene-mnozstvi3

WHO v tomto duchu doporučuje

  • ženy by neměly v průměru vypít víc než 2 standardní jednotky denně
  • muži by neměli průměrně překročit 3 standardní jednotky denně
  • při popíjení při jedné situaci by se, pokud možno, nemělo vypít víc než 4 standardní jednotky
  • při pravidelném popíjení v těchto mezích by se mělo aspoň jednou týdně zcela (za)abstinovat

Na kobereček

Další instituce, která se aktivně zajímá o měření alkoholu, je státní policie, a to proto, že alkohol za volantem (nebo za řídítky) je zcela zakázaný. Při kontrole policisté zjišťují hladinu alkoholu v krvi v tzv. promile. Pro ilustraci – pokud nám naměří jedno promile (1 ‰), znamená to, že v každém litru naší krve je rozpuštěná 1/1000 litru (1 ml) alkoholu.

Pokud řidič požije alkohol před nebo během jízdy, vystavuje se nebezpečí trestního stíhání a hrozí mu odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest a odebrání řidičského oprávnění. Nepoučitelným řidičům, kteří byli tímto způsobem
v předcházejících dvou letech kvůli alkoholu odsouzeni, hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři roky a odebrání řidičského oprávnění. Navíc bude těmto řidičům v rámci bodového systému zapsáno až sedm bodů.