Co je dobré znát

 

Právě podle toho, co o alkoholu víš, se můžeš rozhodovat, co uděláš ve chvílích, kdy dojde na lámání chleba. Je přece lepší říct: „Díky, už mám dost“ a dál se bavit, než ztratit sebekontrolu a stát se snadnou kořistí a terčem posměchu druhých. A když se jednou ocitneš na začátku šikmé plochy vedoucí do Mordoru, jen těžko se z ní dostává zpátky.

Alkohol je droga. Sice stejně jako tabák společností tolerovaná, ale droga s negativními účinky na lidský organismus.

O tom vypovídá to, že i dospělí ji mají někdy zakázanou.

mladistvy-co-je-dobre-znat

Tak např.:

 • s alkoholem v krvi nesmějí řídit motorová vozidla;
 • protože alkohol negativně ovlivňuje úsudek i pohybovou koordinaci a zpomaluje reakce, nesmějí jej pít ani při ovládání strojů, práci ve výškách, sportování, plavání nebo jízdě na lodi;
 • není bezpečné užívat některé léky či léčivé přípravky a pít alkohol;
 • jakákoliv konzumace alkoholu během těhotenství může poškodit vývoj dítěte.

mladistvy-co-je-dobre-znat-2-1

Alkohol působí na každého jinak, ale nikdo proti němu není imunní. Někdo je prostě jen odolnější, někdo méně. Nedá se s tím nic dělat, jde o dispozici organismu, a rozhodně
to nejde „natrénovat“. Proto je důležité znát svou míru a nepřekročit ji, nedat se někým vyhecovat jen proto, že on snese víc. Mnozí z těch „šťastnějších“ toho často zneužívají, aby ztrapnili konkurenci nebo učinili povolnějším toho, o koho mají zájem. Nenech
se takhle hloupě manipulovat.

mladistvy-co-je-dobre-znat-3

 • Nikdy nepij drink, který ti nenalil barman nebo nepřinesl číšník či opravdu dobrý kamarád. Nevíš, co v něm je.
 • Nemíchej různé druhy alkoholu, zvláště „rozpouštění“ destilátů vínem nebo pivem vede ke zvracení a následné bolestivé kocovině.
 • Nemíchej alkohol s léky nebo jinými „povzbuzovadly“. Účinky se tím násobí
  a můžeš dopadnout opravdu špatně.
 • Pamatuj, že nějakou chvíli trvá, než alkohol „zabere“. Cítíš se podle toho, cos vypil/a před dvaceti minutami. Z toho plyne, že včas poznáš, kdy máš dost, jen když si budeš mezi drinky dávat pauzu. Stav mezi příjemnou náladou a opilostí může změnit i jediný panák.
 • Nikdy nepij na lačný žaludek, destiláty zapíjej vodou a mezi přípitky vždy něco sněz. Jednak to zmírní účinky alkoholu a jednak, pokud držíš štíhlou linii, tě to včas zastaví.
 • Popíjení má být jen nenápadným prostředníkem dobré zábavy. Jestli se mlčí a jen pije, případně mluví pouze o tom, kolik toho kdy kdo vypil, jsi na špatné party.

 

Dal Vám něco tenhle článek?

Vyzkoušejte se: