< < Vrátit se

Řidiči

Ostrý obraz a dobrý zvuk!

Abychom mohli bezpečně řídit, musíme dobře vidět, mít krátké reakční doby a být schopní správně posoudit, co a odkud slyšíme. Alkohol má tlumící účinky na všechno vyjmenované, a to už ve velmi malém množství. Na téma alkohol za volantem už proběhlo bezpočet studií, které potvrdily, že opilý řidič obvykle podhodnocuje rychlost
i vzdálenosti, ale naopak přeceňuje svoje schopnosti. Nehody pod vlivem alkoholu proto patří mezi ty nejtragičtější.

Pod kontrolou

V ČR je řízení pod vlivem alkoholu zcela zakázáno. Agendu kontroly má na starosti Policie ČR, což zjišťuje měřením hladiny alkoholu v krvi v tzv. promile. Měří se jednoduchým testem z dechu, krvi nebo moči. Pro ilustraci – pokud nám naměří jedno promile (1 ‰), znamená to, že v každém litru naší krve je rozpuštěná 1/1000 litru (1 ml) alkoholu.

Pod zákonem

Pokud řidič požije alkohol před nebo během jízdy, vystavuje se nebezpečí trestního stíhání a hrozí mu odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest a odebrání řidičského oprávnění. Nepoučitelným řidičům, kteří byli tímto způsobem
v předcházejících dvou letech kvůli alkoholu odsouzeni, hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři roky a odebrání řidičského oprávnění. Navíc bude těmto řidičům v rámci bodového systému zapsáno až sedm bodů.

Bezpečně domů

Když plánujeme výlet do společnosti a dostat se tam jinak než autem není možné, pak je vždycky dobré se domluvit na jednom společném řidiči, který nebude pít a nás ostatní pijáky pak obětavě doveze domů. Pokud se na řidiči nejsme schopní dohodnout, můžeme si objednat taxi pro nás i naše auto. Jsou to sice peníze navíc, ale zato velmi dobře investované!