Podpora

Může se to stát každému. Cesty a záludnosti alkoholu jsou nevyzpytatelné a každý z nás má právo na pomoc.

Pokud se rozhodneme alkoholu postavit, máme různé možnosti.

Pomocná ruka

Na začátku pomáhá problém „pojmenovat nahlas“, i když uvnitř sebe už dávno víme, že tam nějaký je. Může nás vyslechnout někdo blízký nebo z rodiny, a pomoct najít odborníky. Můžeme zkusit anonymní internetové poradny, které mají spoustu zkušeností a můžou nás nasměrovat na instituce a programy v našem okolí.

Další krok

V každém případě je důležité se setkat s odborníkem, který přesně ví, jak z toho ven. Můžeme se obrátit na terapeuta v psychologické poradně, nebo se poohlédnout
po svépomocné skupině anonymní alkoholici, kontakty nám poradí i sociální kurátor, který sídlí na odboru sociálních věcí městského úřadu. 

Ambulantní léčba

Závislost na alkoholu je tvrdý nepřítel, ale nemusíme s ní bojovat sami. Existuje celá řada ambulantních programů jako otevřené a uzavřené skupinové terapie, rodinné terapie a poradenství pro rodinné příslušníky, individuální terapie, konzultace a krizové intervence, kluby, doléčovací skupiny.

K dispozici jsou také denní stacionáře, kam se chodí na 8 hodin denně, a kde probíhá intenzivní terapeutický program po dobu 6 až 8 týdnů.

Pobytová léčba

V některých případech bývá nejrozumnější se svěřit do rukou odborníků na 24 hodin denně, pak máme na výběr z psychiatrických léčeben, které jsou většinou přidružené k nějaké nemocnici, nebo terapeutických komunit, které spíš najdeme mimo města nebo v klidnějších oblastech. Oba typy programů využívají podobné terapeutické techniky, stačí si jen vybrat podle toho, co komu víc vyhovuje.