Modelové situace

Příklady táhnou.

Většina českých dospívajících skutečně přijde s alkoholem do styku dříve s rodiči, již mají „ochutnávku“ pod kontrolou, než v partě rozjívených kamarádů.

rodice-modelova-situace

To je relativně pozitivní jev.

Uvědomte si ovšem, jaký svým dětem dáváte příklad. Všichni dospívající jsou daleko víc než na logické argumenty citliví na vzory a mají sklon jednat podle nich. V čem byste jim tedy neměli být vzorem?

 

Alkohol je řešením.

Rodič přijde domů, svěří se s neúspěchem a jako první sáhne po lahvi alkoholu. V lepším případě teprve pak začne hledat řešení situace, v horším zůstane u stále lítostivějších výlevů.

Co zlepšit: Nepříjemnost s partnerem otevřeně probrat u stolu, zkusit s jasnou hlavou vymyslet, co dál. Dospívající by si měl zafixovat, že problémy se především řeší, neutápíme se v nich.

 

Hlavním bodem oslavy je alkohol.

Pořádá se rodinná slavnost a hlavním zájmem zúčastněných je, co se na ní bude pít, a všichni se těší, jak se pořádně „setnou“.

Co zlepšit: Jistě, v naší kultuře k oslavě neodmyslitelně patří i dobré pití, ale jen jako doplněk. Zdůrazňujte ostatní body oslavy jako veselé rodinné historky, setkání s blízkými, které jste dlouho neviděli, apod.

 

Nevíš, jaký dát dárek? Přece flašku.

Narozeniny, svátky, výročí, Vánoce… V každé rodině se slaví mnohokrát do roka a vybrat vhodný dárek nebývá snadné. Většina z nás proto na vymýšlení rezignovala a běžně dává obligátní „flašku“. Však ona se vypije…

Co zlepšit: Lahev jako univerzální dárek vhodný pro každého v mladistvých jen posiluje pověst alkoholu, který stojí v podstatě nad vším ostatním. Nechte je zapojit představivost a vtip – vymýšlení netradičního dárku bude pro ně i větší zábava.

 

Co by od vás dítě nikdy nemělo slyšet?

Tak tohle se musí zapít.

Alkohol zde vystupuje jako první reakce na dobrou i špatnou zprávu. Teprve po něm přicházejí emoce, jako by byl k nim klíč. Pokud si chcete připít na šťastnou událost, tak až jako závěrečnou tečku.

Dnes se musím opít.

Podsouvá se tím pocit, že pití buď patří k denní rutině, anebo že představuje řešení nějaké nepříjemné situace.

Na tohle se napijeme.

Lépe je říct: Tohle pořádně oslavíme, kde se klade důraz na celkovou situaci, která se tak neschovává za alkohol.

Krásně jsme se spolu opili.

Tvrdí se, že opilost je cíl pití alkoholu. Srovnejte s výrokem: Něco jsme popili a krásně si popovídali. Zde alkohol funguje ve střídmé míře jako prostředek něčeho jiného.

Ani se neumí opít.

Podsouvá se tím názor, že opilost (tedy nezvládnutí konzumace alkoholu) je něco pozitivního. Srovnejte s tím výrok: Neumí ani pít. Ten naopak znamená, že zvládání alkoholu patří k dospělosti, a kdo to neumí a opije se, je břídil.

Musíme tu lahev dorazit.

Škodlivá věta. Místo aby zúčastnění pili každý podle své míry, říkají vlastně, ať jim míru určuje sám alkohol. Právě zde se pití pro radost mění v pití kvůli pití.

Myslíš, že jsi něco víc?

Klasický argument zejména alkoholiků snažící se skrze falešnou kolegialitu zmenšit vlastní pocit viny. Toto by mladistvý od rodiče, který tím v podstatě uplatňuje svou autoritu, neměl skutečně nikdy slyšet.

 

Zvažte, jaké poselství dítěti předáváte svým příkladem. Je obtížné povzbuzovat ho
k rozumným rozhodnutím, když nemá dobrý vzor!