Co by měl řidič vědět o alkoholu

Jedno je jisté. Alkohol za volant nepatří. Řidič motorového vozidla pod vlivem alkoholu je pro sebe i pro ostatní účastníky silničního provozu časovanou bombou. Nulová tolerance pro řízení pod vlivem alkoholu by měla být normou. Normou společenskou a mezilidskou.

 

Bud_a_nebo

Různé druhy piv nebo vín obsahují od 2 % do 20 % alkoholu, lihoviny potom obsahují od 15 do 50 % alkoholu. I nevinně se tvářící ovocná piva nebo koktejly obsahují alkohol. Do krve se vstřebává tenkými cévami ve stěnách žaludku a tenkého střeva. Ze žaludku do mozku se dostane během několika minut od požití a začne se rychle projevovat snižováním činnosti nervových buněk. Tento fakt vede u řidičů především k prodloužení doby reakce na různé situace a při vyšším stupni alkoholové intoxikace také k potížím s koordinací řízení vozidla.

Pod vlivem alkoholu bylo v první polovině roku 2015 zaviněno 1 948 autonehod, při nichž zemřelo 20 osob. V roce 2014 bylo pod vlivem alkoholu zaviněno 4 637 autonehod (6 % z celkového počtu), při kterých bylo usmrceno 63 osob a dalších 2 366 bylo zraněno.

 

Vinici_nehod_pod_vlivem_alkoholu-